+420 233 551 433
+420 233 552 347

Chrániče na zuby

Při kontaktních sportech jako je hokej, florbal, box (a další bojové sporty) hrozí úder či náraz jinou osobou nebo předmětem do obličejové části. Díky tomu by mohlo dojít k poranění Vašich zubů a čelistí. Tyto úrazy jsou často spojeny i se ztrátou kosti, která se odlomí společně se zubem. Může také dojít ke zlomenině čelisti. Následná léčba je často velmi složitá, časově náročná a nákladná. I při jiných málo kolizních sportech může dojít k poranění zubů.

Jestliže se Vy nebo Vaše děti těmto sportům věnujete, je vhodné zvyknout si standardně používat chrániče zubů. Můžete si je nechat vyrobit individuálně u našeho zubního lékaře nebo zakoupit prefabrikované. Naši lékaři doporučují především individuálně zhotovené nosiče, které poskytují kvalitní ochranu, mají možnost různé síly zhotovení dle typu sportu a lépe se s nimi při intenzivních trénincích dýchá.

Individuální chrániče zubů:

na základě otisku zubů připravíme jejich model. Na něj se pomocí speciálního přístroje adaptuje tvrdá folie v síle, která odpovídá riziku při daném sportu. Ta se následně upraví přesně dle Vaší čelisti. Výsledkem je individuální chránič, který zajistí dokonalou ochranu Vašich zubů a čelistí.

Je možné si zvolit barvu či vzor, aby bylo zajištěno, že si své chrániče se spoluhráči vždy poznáte. Při jedné návštěvě jsou Vám tedy zhotoveny otisky, při další si jen vyzvednete chrániče.

Chrániče na zuby mají také jiné využití než při sportu …..Bruxismus nebo chrápaní je problém, který se dá pomocí chráničů řešit.
Bruxismus, neboli skřípání a cvakání zuby, je poměrně rozšířený zlozvyk, který velmi abraduje zuby a následně poté poškozuje i čelistní kloub pacienta. Je to podvědomé chování, takže si většina postižených vůbec neuvědomuje, že jím trpí. Projevuje se úpornou bolestí čelistí. Bruxismem trpí všechny věkové kategorie populace (10 – 50% populace), malými dětmi počínaje. Děti trpí bruxismem při intenzivním soustředění, např. při hraní počítačových her. Nejčastěji lidé skřípou zuby v noci, tedy zcela nevědomky. Prevence spočívá v ochraně zubů před další abrazí.

Během spánku se snižuje svalové napětí v krku a hrtanu. Tím se zužuje otvor v hrtanu a potřebné množství vzduchu je tedy vdechováno vyšší rychlostí, což má za následek vibraci měkkých tkání (např.měkkého patra) spojenou s nepříjemným zvukem – chrápáním. Při použití Silensoru dolní čelist nezapadá, otvor hrtanu zůstává otevřen, rychlost vdechovaného vzduchu je snížena a tím jsou odstraněny vibrace měkkých tkání. Tato pomůcka se skládá ze dvou dlah, po jedné horní a dolní čelist. Spodní čelist je držena v předdefinované poloze pomocí dvou plastových spojovacích dílů, kterými jsou spojeny obě dlahy.