+420 233 551 433
+420 233 552 347

Estetická stomatologie (Bělení, estetické fazety)

Krásný zářivý úsměv je pro většinu z nás vizitkou úspěchu. Svým úsměvem děláme reklamu sami sobě, je odrazem našeho životního komfortu a spokojenosti.
A k úsměvu neodmyslitelně patří krásné a bílé zuby.

Ne každý je spokojen s přirozenou barvou svých zubů. Pak můžeme ve většině případů doporučit bělení zubů. Pro celkovou estetiku je rozhodující barva předních zubů horní čelisti. Proto se bělení týká většinou pouze těchto zubů.

Našim pacientům doporučujeme spíše domácí bělení. Ale v případě zájmu můžeme zajistit také ordinační bělení.
Metoda tzv. ordinační bělení probíhá v jedné návštěvě přímo na křesle v ordinaci. Výhodou této metody je její rychlost a diskrétnost. Vložíte se do rukou odborníka a za 1-2 hodiny vidíte konečný výsledek. Při druhé metodě tzv. domácí bělení je zhotoven speciální nosič, do kterého se nanáší bělící gel. Bělení pak probíhá doma po dobu 2-3 týdnů. Výhodou této metody je nezávislost. Zuby si bělíte sami tehdy, kdy máte na tuto proceduru čas a chuť. Délkou aplikace sami můžete ovlivnit výsledek. Používají se méně koncentrované přípravky, takže bělení je ještě šetrnější. Nižší jsou i celkové finanční náklady.

Některá pracoviště provádí bělení zubů paušálně všem pacientům, kteří o to požádají, aniž by dbali na stav jejich chrupu. V případě, že trpíte zánětem dásní, parodontózou nebo máte nějaké zubní kazy, nelze bělení zubů provádět. Lékař musí detailně znát stav Vašich zubů a dásní. Objednají-li Vás tedy na nějakém pracovišti na bělení zubů bez předchozí prohlídky, je to krajně podezřelé. Často Vám také neposkytnou úplné informace ohledně nutnosti předělání stávajících výplní a korunek, které bělením barvu nezmění. Před bělením je také nutné odstranit zubní kámen a plak.
V mnoha případech, kdy je zub opatřen rozsáhlou výplní, je pro změnu barvy zubu lepší zhotovit celokeramickou korunku nebo fasetu, které mohou upravit i tvar zubu.

Před bělením musí být odstraněn veškerý zubní kámen a pigmentace.
O to se postará naše dentální hygienistka pomocí ultrazvuku a techniky Airflow (opískování zubů měkkým, jemným práškem s vodou).
Domácí bělící soupravy obvykle obsahují účinnou látku a nosič, do kterého se přípravek aplikuje. Nosič se pak na několik hodin nasadí na zuby. Nosič musí přesně odpovídat tvaru Vašich zubů, aby nedošlo k aplikaci účinné látky na dásně. To není možné zajistit, jestliže není nosič vyroben individuálně (na modelu Vašich zubů na základě otisku). Výrobu nosiče zajistíme v naší laboratoři.
Jako doplněk pro ordinační nebo domácí profesionálního bělení nabízíme v prodeji bělící pasty.

Keramické fasety se používají k estetické korekci zubů převážně v předním úseku chrupu horní čelisti. Jsou to tenké, ale velmi pevné individuálně zhotovené “skořepiny“, které překrývají přední plochu zubu.

Oproti rozsáhlým výplním jsou fasety z keramického materiálu více podobné vlastnímu zubu (tedy estetičtější). Oproti korunkám je potřeba pouze minimální úprava zubu. Keramické fasety jsou jedním z nejnovějších trendů v estetické stomatologii. Jsou to tenké, ale velmi odolné keramické „skořepiny“. Nahrazují vnější, částečně i mezizubní a kousací plošky zubu. Fasety se používají k estetické korekci chrupu – ke změně barvy a tvaru zubů, k uzávěru mezery (diastema) mezi zuby, k drobným úpravám sklonu rotovaných zubů.

Zhotovení faset není možné u každého pacienta, záleží na pečlivém posouzení poškozených zubů, skusu pacienta a dalších faktorech. Oproti preparaci na korunku je při přípravě zubu na fasetu ztráta zubních tkání (obroušení zubu) minimální. Fasety nepotřebují na rozdíl od rozsáhlých fotokompozitních („bílým“) výplní žádnou následnou údržbu z rukou lékaře, mají delší životnost a můžeme díky použitému materiálu dosáhnout perfektních estetických výsledků. Ošetření je prováděno v lokální anestesii a je bezbolestné. Nejdříve je potřeba odstranit eventuálně přítomný zubní kaz. Pak se zub z přední strany obrousí, aby vzniklo místo pro estetickou keramickou fasetu. Tloušťka fasety je asi 0,5 mm. Broušení je tedy velmi šetrné, miniinvazivní a neznamená poškození zubu. Na zubních tkáních jsou fasety připevněny speciální adhezivní technologií, která zaručí dlouhodobou životnost a odolnost fasety. Hladký povrch keramiky znemožňuje jeho osídlování bakteriemi a přispívá tak k dokonalé harmonii mezi fasetou a dásní.